Пропускане към основното съдържание

300 хил. лева струва на Община Девня бедственото положение в "Полимери" (снимки)


Около 300 хил. лева е вложила Община Девня в изпълнението на аварийния план по обезопасяване на площадката с тежките фракции в „Полимери“ и прехвърлянето им в здрав резервоар. Това отчете кметът Свилен Шитов по време на пресконференция, на която бяха поканени представители на всички институции, ангажирани с овладяване на кризисната ситуация във фалиралия химически завод. 

В рамките на частичното бедствено положение, което продължи един месец, бяха прехвърлени 1537 тона отпадъчен трихлоретан от компрометирания резервоар, който заплашваше да се разцепи всеки момент. Тежките фракции бяха вляти в съседната здрава бака, в която в момента има общо 2980 тона ди- и трихлоретан.  
Паралелно с това котлованът се сдоби с нова бетонна и химически устойчива настилка, подменено бе и дренажното съоръжение на площадката, която бе поставена под денонощно видеонаблюдение. Няма опасност тежките фракции да попаднат в почвата и в околната среда. Резервоарът е изцяло затворен, а новата настилка е непромокаема. 
Високата киселинност на тежките фракции и данните от ултразвуковата дебелометрия на здравия резервоар показват, че той ще издържи опасните вещества не повече от 2 години, посочи кметът на Девня Свилен Шитов.
Затова процесът на утилизация трябва да започне в спешен порядък. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вече разреши предварителното изпълнение на обществената поръчка, но се очаква процедурата да бъде разписана от областния управител Тодор Йотов. 
Неговият заместник Иван Иванов заяви пред медиите, че всяко действие на Областната администрация подлежи на съдебен контрол, поради което от там са поискали писмено становище на КЗК от коя дата може да се пристъпи към сключване на договора с фирмата изпълнител. "В най-скоро време договорът ще бъде сключен", увери Иванов. 
Според заданието на обществената поръчка тежките фракции трябва да бъдат изведени от "Полимери" за 10 месеца. Това се налага поради ограничения в преработвателния капацитет на завода във Франция, посочи консултантът на Община Девня инж. Румен Дяков. "Трябват и около 5 месеца за нотификации, разрешителни и застраховки, тъй като тежките фракции трябва да преминат през 5-6 държави, докато стигнат до крайната цел – Франция", обясни експертът и бивш директор на "Полимери".
Оттук нататък отговорността за площадката с опасните вещества е на Областната управа, която също има осигурен достъп до видеонаблюдението на обекта. Кметът Свилен Шитов се надява, че Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет ще преведе в обозримо бъдеще по сметката на общината парите, които бяха изхарчени за ултразвуковите дебелометрии, обезопасяването на котлована, прехвърлянето на трихлоретана, изграждането на системата за видеонаблюдение и др. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че