Пропускане към основното съдържание

Дарители на Етнографската къща в Кипра се събраха на празнична софра


Дарители на Етнографската къща в село Кипра, община Девня, се събраха на традиционната си годишна среща по повод празника на населеното място, който се чества на 23 май. Общо 81 са благодетелите на уникалната културно-битова сбирка в къщата, като в нея е обособен и своеобразен музеен кът на местните партизански отряди. 

С хляб и сол уредникът на къщата музей Росица Върбанова посрещна на празничната софра кмета на Община Девня Свилен Шитов, заместника му Донка Йорданова, кмета на с. Кипра Димитър Димитров, читалищни самодейци и местни жители, които са дарили вещи на своите деди и прадеди за нуждите на етнографската сбирка.  
Кметът Шитов, чиито корени са от Кипра, дари на къщата два сърпа и две паламарки. Той изказа благодарности към всички дарители за това, че са отделили частици от своята родова история, за да ги предоставят на общността и с това да популяризират нейната самобитна култура.  
Свилен Шитов си е поставил за цел още тази година етнографската къща да отвори врати за ежедневни туристически посещения. Тя е филиал на Музея на мозайките в Девня, има щатен уредник, но въпреки това вратите ѝ са затворени за посетителите през по-голямата част от годината.
"Намерението на Община Девня е да развива туризма в района, но въпросът не опира само до парите, а и до желанието и ентусиазма на всички жители да препредават местните традиции и обичаи", коментира Свилен Шитов. 
Наред с постоянната  експозиция в къщата музей, част от която е единственият в Североизточна България отвесен тъкачен стан, в големия и живописен двор могат да се разиграват народни ритуали, да се готвят местни специалитети, да се греят вино и ракия. 
Интерес за туристите би предизвикал и фактът, че преди 1944 година къщата е била яташка, а в обора ѝ има партизански бункер и цяла експозиция със снимки, документи и предмети, свързани със събитията от периода на антифашистката съпротива. 
В гората край Кипра също има партизански бункер, а  в централната част на селото – паметник костница и други монументи, напомнящи за периода 1941-1944 година.   
Тайният бункер в някогашната яташка къща

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че