Пропускане към основното съдържание

Зрелищно шествие, епични битки и дъжд белязаха първия ден на античния фестивал в Девня (снимки)


Тракийци, римляни и варвари – цивилни и въоръжени, воини и роби, занаятчии и весталки, мъже, жени и деца, изпълниха девненския квартал "Река Девня", под който се крият останките на древния Марцианопол.

С атрактивно шествие с близо 100 участници от четири групи за исторически възстановки днес започна двудневният античен фестивал "Марцианопол – животът в древния град".

Колоната на участниците, предвождана от червена колесница, тръгна от Музея на мозайките и стигна до руините на античния театър, който се превърна в сцена на зрелищни ритуали и битки. Там бе открит и занаятчийски пазар с римска кухня, монетосечене, грънчарство, реплики на древни амулети, монети, сечива и сувенири.
Кметът Свилен Шитов приветства множеството с латинското "Salvete", което в превод означава "Здравейте!" 
"Настоящият фестивал е на път да се превърне в ежегодно и емблематично събитие за града, което да привлича посетители, любители на историята и древността, да насочи вниманието към нашия град и потенциала, който стои пред всички нас. 
Това е една от многото стъпки, които предприемаме, за да превърнем Девня в известна и предпочитана дестинация за туризъм, а защо не и в един уникален по вида си историко-археологически парк от национално и международно значение", заяви Свилен Шитов. 
Кметът изказа специални благодарности към участниците във фестивала – Асоциация "Културала – Томис" – гр. Констанца, Румъния, Сдружение за антични реконструкции "Мос Майорум Улпие Сердице" – гр. София, "Ситалк – исторически реконструкции" – гр. Пловдив, Антична група "Тракия" – гр. Ямбол, както и към всички реенактори и занаятчии от България. 
Междувременно в амфитеатъра бе открит занаятчийски пазар с римска кухня, грънчарство и монетосечене. 
Община Девня осигури и подобаващо фестивално облекло за всички посетители, които имаха възможността да надянат бели тоги и да се закичат с венци. 
Последваха и дългоочакваните зрелищни сцени, пресъздаващи исторически моменти от Древността, както и жертвоприношителен ритуал за измолване благосклонността на бога на войната Арес. 
С дикторски глас и специални звукови ефекти бяха преразказани моменти от учредяването на римските провинции Гърция и Македония, след което на сцената се разигра зрелищна битка, пресъздаваща завладяването на Тракия от римските легиони. 
Направена бе и демонстрация на екипировката и въоръжението на легионерите, с което римляните са изградили обширната си империя, както и на видовете построения в римската армия. 
Първият ден на фестивала "Марцианопол – животът в древния град" завърши преждевременно заради проливния дъжд, който заваля в Девня. В неделя обаче времето ще бъде хубаво през целия ден, сочи синоптичната прогноза, така че в 10 сутринта всички почитатели на древната история са отново добре дошли в амфитеатъра.   

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че